Anglický Plnokrevník

10. února 2011 v 14:19 | MoNiQu a SaMiQu |  Koně Plemena
Yukichan

(Na fotce Yukichan.. Známý albínký Plnokrevník..)
Skratka → A1/1
Anglický Název → Thoroughbred
Japonský Název → サラブレッド

Původ
Toto plemeno nevzniklo přirozeným výběrem, nýbrž záměrným šlechtěním na maximální vytrvalostní rychlost. Toto plemeno tudíš vděčí obyvatelům Británie za zálibu v dostizích. Do Anglie se často importovali orientální koně už před rokem 1700 a křížili se s původními plemeny, cílem byla větší rychlost domácích koní. Za předky a zakladatele chovu jsou považováni tři hnědí orientální hřebci, kteří byli kolem roku 1700 dovezeni do Anglie a připouštěli místní klisny: Byerley Turk » pravděpodobně tyrkmenský hřebec ukořistěný při obléhání Vídně Turky. Darley Arabian » Plnokrevný Arab typu muniqi, kterého okolo roku 1706 získal Thomas Darley. Dnes je přes 75% plnokrevníků v hřebčí linii potomky Darley Arabiana. Godolphin Barb » v Maroku narozený berberský hřebec se dostal do Francie jako dárek marockého sultána Ludvíkovi XV. Systematický chov Anglického plnokrevníka se datuje od roku 1793, kdy byl v Anglii zveřejněn první díl General Stud Book (Plemené knihy Anglického plnokrevníka), který obsahoval záznamy o původech přibližně 5500 tehdy závodících koní a jejich hřebců.

Popis
Výška je kolem 155-170 cm. Suchá, výrazná hlava celkově velmi elegantně gracilně a ušlechtile působícího plnokrevníka může být dlouhá nebo krátká, rovná, také s konkávním či konvexním profilem, závisí to na převaze znaků Arabů či Berberů. Štíhlý, většinou delší krk může být nasazen nízko nebo vysoko. Vysoký kohoutek pokračuje v dlouhý hřbet. Silná, svalnatá a dlouhá záď se svažuje nízko dolů. Oválně tvarovaný hluboký hrudník poskytuje potřebný prostor srdci a plícím. Horní části končetin jsou dlouhé a šikmé a umožňují prostorný cval. Suché končetiny nevypadají vždy korektně, to však nemusí mít vliv na výkon v dostizích.
Barvy
Převažují hnědáci a ryzáci. Vraníci a bělouši jsou vzácnější.Pak tu jsou ještě Albíni.. Velice vzácni..

Využití
Převážně dostihy. Mají talent také pro skoky a proto existují překážkové dostihy-steeplechasse. Běhají také Cross Country, Parkur. Málo kdy ho uvidíme v drezúře, ale uvidíme.

Zdroj obrázků → MoNiQu a SaMiQu (google..)
Zdroj Textu →  a něco málo sem dodala i já :D
 


Komentáře

1 bibi | Web | 10. února 2011 v 14:27 | Reagovat

nadherný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama